Neresi
 • Arts & Entertainment
 • Automotive
 • Beauty & Spa
 • Firmalar
 • Gezilecek Yerler
 • Health & Medical
 • Hotels
 • Real Estate
 • Restaurant
 • Services
 • Shopping
Nerede

Samandağ’da görev yapan bir askerin henüz ziyaret haline gelmemiş bir kum tepesinde başına gelen olaydan sonra hiç konuşmadığı dilden dile dolaşır. İşte o yayılan hikayenin temeli burasıdır.

Seyyidna Hıdır El Zuhur ziyareti Deniz Çevlik sahil yolundadır. Alışılagelen ziyaretlerin dışında çok farklı mimari ve hikayesi vardır.

Ziyaretin varlığından haberdar olmayan, hatta Samandağ’ına gelmemiş farklı inanca sahip insanların bile rüyasına girerek burada adak yapmaları istenmiş ve dileklerinin gerçekleştiği görülmüştür, görülmeye devam etmektedir.

Samandağ’da anlatılan askerin bir daha konuşamaması hikayesi burada yaşanmıştır.

Hikaye şu şekilde gerçekleşmiştir;

Uzun zaman önceleri bu sahil yolu tozlu topraklı basit bir arazi yolu iken, askerler burayı devriye yolu olarak kullanıyordu. Arada dinlenmek isteyen yorgun askerler bu ziyaretin 20 metre ilerisinde Haymi (gölgelikli oturak)‘de oturarak dinlenirlermiş. Yaklaşık 30 40 sene önce yine sakin bir yaz akşamında askerler bu haymiye dinlenmeye gelmiş. Tam bu sırada karşı tepeye bulut olmadığı halde yıldırım çakmış ve kum tepesi mavi yeşil bir alev ile kaplanmış. Bunu gören askerlerden biri kanala doğru kaçarken biri şok geçirerek uzun süre konuşamamış. Etraftaki insanlar bu ateşi söndürmeye çalışsalarda ateş sönmemiş. Bir kaç saatlik yanan ateşten sonra alevler yandığı gibi birden sönmüş.

Bir kaç hafta sonra oradaki mahalle sakinlerinden birine rüyasında Hz. Hızır AS gözükerek orasının eskiden alimlerin dinlenme yeri olarak kullanılan bir bölge olduğunu ve insanların dinlenmek, rahatlamak ve adaklarını adamak için uygun bir şekilde düzenlenmesini istemiş.

Ziyaret Alevi Şeyhleri tarafından uygun bir hale getirilmiştir. Uzun zamandır bakımı yapılmayan ziyarete hiç bir karşılığı olmadan Yasir arkadaşımız bakımını üstlenmiş.

Ziyaret 4 defa hırsızlar tarafından zarar verilmiş ve bu durumun karşısında Yasir bey kendi imkanlarıyla kamera taktırmış.

Seyyidna Hıdır El Zuhur mekanı yapılan bağışlarla düzenlenmek için kullanılıyor fakat etraftan zarar vermek isteyenler tarafından duvarları kırılıyor zararlar veriliyor,

Sizlerden ricamız eğer yolunuz oraya veya başka bir ziyarete düşerse biraz yardım edin. Ziyaretler bizim kültürümüz ve devletin şimdilik ziyaretlerimize ayırdığı bir bütçesi yok.

Hazırlayan MeKa [Samandağ Tv]

 

seyyidna-el-hıdır-ziyareti-samandag-tv-(2) seyyidna-el-hıdır-ziyareti-samandag-tv-(3) seyyidna-el-hıdır-ziyareti-samandag-tv-(5) seyyidna-el-hıdır-ziyareti-samandag-tv-(8) seyyidna-el-hıdır-ziyareti-samandag-tv-(11) seyyidna-el-hıdır-ziyareti-samandag-tv-(13) seyyidna-el-hıdır-ziyareti-samandag-tv-(14) seyyidna-el-hıdır-ziyareti-samandag-tv-(16) seyyidna-el-hıdır-ziyareti-samandag-tv-(17) seyyidna-el-hıdır-ziyareti-samandag-tv-(18) seyyidna-el-hıdır-ziyareti-samandag-tv-(19) seyyidna-el-hıdır-ziyareti-samandag-tv-(20) seyyidna-el-hıdır-ziyareti-samandag-tv-(21) seyyidna-el-hıdır-ziyareti-samandag-tv-(24) seyyidna-el-hıdır-ziyareti-samandag-tv-(25) seyyidna-el-hıdır-ziyareti-samandag-tv-(26) seyyidna-el-hıdır-ziyareti-samandag-tv-(27)

 

 

Görüşlerini Yaz

Puanınız?

angry
crying
sleeping
smily
cool
Yükle

Yorumunuz en az 140 karakter olmalı ve bilgilendirmesi iyi olmalıdır.