Neresi
  • Firmalar
  • Gezilecek Yerler
  • Tekel Bayi
Nerede
  • “Dervişlik olsaydı tâc ile hırka / Biz dahi alırdık otuza kırka”. – Yunus Emre

Şeyh Ali İssuvayre Makamını bilmeyen yoktur.. Koyunoğlu’ndan Yeşilköye vardığınızda tandırlar yapılan yokuşun başında Antakya’ya giderken sağda bulunur. Tepeden süzen görüntüsü insana huzur verir. Peki kimdir Şeyh Ali Suvayri? Neden Orada, Ne Yaptı?

Hikayeyi dinlemek için Kasit Uyanık Amcamızla ile ufak bir söyleşi yaptık. Fakat bazı hikayeleri tamamlamak için Yeşilköy’de bulunan Şeyh İbrahim amcamızla oturup konuştuk, kahve içtik. Kendilerine buradan Samandağ Tv olarak teşekkür ediyoruz  🙂

Kasit Amca bizlere şunları anlatıyor;

Uzun yıllar önce ticaretin develerle, atlarla, katırlarla yapıldığı zamanlarda hiç bir şeyi olmayan Suriyeli bir adam eşiyle beraber buraya geldi. Hiç bir şeyleri yoktu ve hiç bir zaman olmadı da. Ormanlık olan bu alanda kendine bir baraka yapıp oturmaya başladı. Halk onu dışlamadı aksine yardımcı oldu yemekler verdi ve destek çıktılar. Kıtlık olduğu dönemlerde bazı kervanlar Samandağ’a gelerek buğday aramışlar. Bir şeyh onlara ‘Yukardaki tepede bir adam oturuyor onun yanına gidin‘ demiş, mahalle halkı bunu diyen şeyhe gülmüş ‘Adamı biz beslerken nasıl buğday bulsun‘ diye söylenmişler. Kervanlar yine de bir ihtimal Ali İssuvayre‘nin evine gitmiş.

Bir amca sizde buğday olduğunu söyledi var mı? diye sormuş kervancılar

Yok ama madem zor durumdasınız buluruz demiş Ali İssuvayre

Karısı oradan ‘bizim bu sıralar yiyecek ekmeğimiz yok ne diyorsun‘ diye kulağına fısıldar Ali İssuvayra cevap vermez geçer odasına ve 5 dakika boyunca içeride kalır. Ali İssuvayre çıktığında buğdayınız içerde bu özel bir buğday adı da Sehli Buğdayı der sadece yardım amaçlı kullanın der ve kervancılara onlarca çuval buğdayı bir odadan verir.

Yöre sakinleri, eşi dostu kim varsa şok olur. o günden sonra kendisine halk daha da yakınlaşır ve onun önceden Suriye’de Şeyh olduğunu görürler.

Yöre halkı ne zaman bir hastalık, yokluk, savaş veya olumsuz bir şey yaşadığında oraya gelir beraber adak adayarak namaz kılarlarmış

Şeyh Ali İssuvayra ise halka sadece şunu der: Siz sadece iyi olun ve isteyin bende sizinle beraber dua edeceğim.

Şeyh Ali İssuvayra için zaman son bulur ve öldüğü yere defnedilir. Nebi’si yani namaz öğrettiği kişi ise yanına gömülür. Daha sonrasında Uyanık ailesinden 3 kişi orada gömülmek istediğini söyler ve yine yakın bir yere defnedilir. Her ne kadar ziyaret mekanlarında mezarlarda olsa insanlar oraya gider adaklar adar muhabbet eder ve gülümser. Şeyh Ali İssuvayrenin istediği de tam olarak buydu. İyi insan olmak bize göre gülümsemekle eşdeğerdir. Kendisine ve oradaki tüm mezarda yatan yoldaşlarımıza Allahtan rahmet diliyoruz.

Not: Ziyaretin Su problemi bulunmaktadır. Eğer sizinde bir katkınız olsun istiyorsanız bunu gereken makamlara ileterek bizlere yardım edin

Hikaye Arapçadan Türkçeye tercüme edilmiştir.

Hazırlayan: MeKa [Samandağ Tv]

Görseller:

Yorum Yazın

Bu İşletmeye Kaç Yıldız Verirsiniz?

angry
crying
sleeping
smily
cool
Görsel Seç

İncelemenizin 140 Karakterin Altında Olmamasına Özen Gösterin.