Neresi
  • Firmalar
  • Gezilecek Yerler
  • Tekel Bayi
Nerede

Habib-i Neccar Makamı

Habib-i Neccar ismini Hatay’da bir çok yerde duyabilirsiniz. Habib-i Neccar Dağı Habib-i Neccar Camii Habib-i Neccar Kilisesi vs.

Habib-i Neccar üzerine bir çok rivayet vardır. Bunun başlıca sebepleri Türkiye sınırları içerisindeki İlk Cami ve Kilisenin Habib-i Neccar dağı eteklerinde kurulmasıdır.

Habib-i Neccar Marangozdur ve odun toplamak için sürekli gezer Samandağ’da ise Gözene köyüne uğrar ve geceyi orada geçirir. aradan geçen sürede orada bir çok nur düştüğü görülür ve Habib-i Neccar’ın işkence ile öldürülen 2 elçisi burada gömülür.

Makam Gözene köyüne giderken sol tarafta kalmakta ve keskin olmayan gözler tarafından farkedilmemektedir. Bizler keşif yaptığımız sırada tesadüfen gördüğümüz bu mekan hakkında çok az bilgi sahibi olabildik.

Makam’da 2 oda bulunmakta 1. oda dinlenme yeri 2. oda da ise elçilerin yattıkları mezartaşları bulunmakta. Makam’ın hoş bir manzarası bulunmakta ve ufak bir lavabosuda mevcuttur.

Kuran-ı Kerim’de geçen olayda, M.S. 40’lı yıllarda (İsa), havarilerinden Yunus (Yuhanna) ve Yahya’yı (Pavlus) Antakya’ya gönderir. Bu iki elçi Antakya’ya girerken koyunlarını otlatan marangoz Habib-i Neccar ile karşılaşır (neccar, marangoz demektir). Neccar, yatalak oğlunun elçiler tarafından iyileştirilmesi üzerine İsa’nın getirdiği dine iman eder. Ancak Antakyalılar elçileri hoş karşılamaz ve onları hapse atarlar. İsa, bunun üzerine Barnabas’ı şehre üçüncü elçi olarak gönderir. Elçilerin tüm çabalarına rağmen halk İsa’nın dinine inanmaz ve onları öldürmeyi planlar. Bunu öğrenen Habib-i Neccar, şehre giderek Antakyalılara “Sizden hiçbir ücret talep etmeden Hakk dinini anlatan bu elçilerin söylediklerine uyun” diye seslenir. İsa’nın elçileri de, Habib-i Neccar da işkence altında şehit olurlar. Bu olay Kur’an’ın Yasin suresinde anlatılmaktadır.

Görseller;

Hazırlayan: MeKa [Samandağ Tv Editörü]

Yorum Yazın

Bu İşletmeye Kaç Yıldız Verirsiniz?

angry
crying
sleeping
smily
cool
Görsel Seç

İncelemenizin 140 Karakterin Altında Olmamasına Özen Gösterin.