Neresi
  • Firmalar
  • Gezilecek Yerler
  • Tekel Bayi
Nerede

Hz. Hızır ile Hz. Musa’nın Samandağ’daki buluşmasından sonra, birlikte Hıdırbey Köyü’nün yanındaki Musa Dağı’na çıkmak üzere yola çıkarlar. Hıdırbey Köyü’ndeki Musa ağacının bulunduğu yere geldiğinde çok susar. Bastonunu bu ağacın bulunduğu yere bıraktıktan sonra, hemen yanındaki dereye su içmeye gider. Su içtikten sonra yollarına devam ederler. Asasını suyun kenarında unuttuğunu anlayan Hz. Musa, döndüğünde ise asasının yeşerdiğini ve bir fidan haline geldiğini görür. O günden bugüne, o ağaç Musa ağacı olarak bilinir.

800-1000 yaşlarında olduğu tahmin edilen ve halk arasında  2000-3000 yaşlarında olduğuna inanılır.Köyün Merkezinde bulunan ağacın gövde çapı 7.50 m’dir. Dıştan çevresi yaklaşık 20m’dir. İki oyukla ağacın gövdesine girilmektedir.

Devasa bir çınar ağacı olan Musa ağacının gölgesinde  sabah kahvaltısı yapabilir veya bir yorgunluk kahvesi içebilirsiniz.

Ayrıca Ağacın diğer hikayesi şu şekildedir;

“Hazreti Musa dünyanın en zeki kişisini merak eder. Allaha sorar. Allah ise Hıdır cevabını verir. Bu adamı merak eden Musa, nasıl bulacağını merak eder. Allaha sorar. Allah yere sapladığın asan nerde büyürse, torbandaki balıkların nerde canlanırsa, nerde birden bire yağmur yağmaya başlarsa ve nerede iki deniz birbirine kavuşuyorsa (Mecma’ül-Bahreyn) orada onu bulursun demiş. Hazreti Musa onu bulmak için yaveriyle yollara çıkmıs. Ama bir türlü tarif edilen özelliklerde bir yer bulamamış. Sonunda Samandağ’ına varmıs ve yorgunluktan uyuyakalmış. Uyandığında yere sapladığı asasının yeşillendiğini, beraberinde getirdiği tuzlu tavukların canlanarak denize doğru ilerlediklerini ve sürekli yağmur yağdığını görmüş.

Musa Ağacı, geçen bunca yüz yıla inat baharda yeşil yapraklarıyla, kışın heybetli dallarıyla varlığını hala sürdürmektedir. İşte bu günümüzde “Musa Ağacı” olarak bilinen bu ağacın, Hz. Musa’nın bastonunun yeşermesiyle meydana geldiğine inanılır. Çınar ağacının, bilim adamları göre, 1000-1200 yıllık bir geçmişinin olduğu tahmin edilmektedir. Musa Ağacı denilen çınarın çevresi 20 metreye yaklaşır. İçindeki boşlukta, geçmiş yıllarda Hıdırbey köyünde yaşayanlar berber dükkânı açarak işletmişlerdir. Günümüzde ise, bu boşluğun az bir bölümü görülebilmektedir. Çünkü DSİ tarafından dere ıslah çalışması sırasında, Çınarın kökünün önemli bir bölümü, dolgu toprağı altında kalmıştır. O nedenle önceki boşluğun tamamını günümüzde bahsettiğimiz şekilde görmek mümkün değildir.

Sonuç Olarak

Samandağ ilçesine 6 km. uzaklıktaki Hıdırbey köyünde bir dere kenarında bulunan ve geçen bunca zamana inat baharda yeşil yapraklarıyla, kışın heybetli dallarıyla varlığını hala sürdüren Musa Ağacı, sahip olduğu bu hikayesi ve o hikayeye ekli görseliyle, bugün yöre insanının adeta can simidi durumunda. Her hafta sonu yüzlerce turisti ağırlayan, kendine has tarihiyle de son yıllarda hatırı sayılır bir çekim alanı haline gelen Hıdırbey’i özel yapan Musa ağacı’nın bir diğer özelliği ise, dilk noktası olması…


-ADAK ADAYANLAR GELİYOR-
1000-1200 yıllık bir geçmişinin olduğu tahmin edilen  ve Hz. Musa’nın bastonunun yeşermesiyle meydana geldiğine inanılan bu devasa ağaç, dileği olanların ve hatta adak adayanların da uğrak yeri durumunda. Ağacın gövdesine yaklaşıldığında fark edilen beyaz noktalar, işte o dileklerin noktaları… Ağacı ziyaret edenler, dileklerini önce beyaz küçük bir kağıda yazıp, ardından da o kağıdı ağacın gövdesindeki çukur alanlara yerleştiriyor ve parmağıyla da iyice ezerek, dileğin ekli olduğu kağıdın orada kalmasını sağlıyor. Dileğin ağaca eklenmesinin ardından ise dualar ediliyor ve dilek seronomisi böylece tamamlanıyor. İşte bu inanç nedeniyle, ağaç gövdesinin neredeyse her yanı bu beyaz dilek kağıtları ile adeta beyaza dönmüş durumda.


-İÇİNDE BERBER DÜKKANI VARDI-
Bir zamanlar gövdesi içinde bir berber dükkanı olduğu dahi söylenen bu devasa tarihe ekli resmi bilgi ise şöyle:
“Musa Ağacı denilen çınarın çevresi 20 metreye yaklaşır. İçindeki boşlukta, geçmiş yıllarda Hıdırbey köyünde yaşayanlar berber dükkânı açarak işletmişlerdir. Günümüzde ise, bu boşluğun az bir bölümü görülebilmektedir. Çünkü DSİ tarafından dere ıslah çalışması sırasında, Çınarın kökünün önemli bir bölümü, dolgu toprağı altında kalmıştır.                O nedenle önceki boşluğun tamamını günümüzde bahsettiğimiz şekilde görmek mümkün değildir.”

Yorum Yazın

Bu İşletmeye Kaç Yıldız Verirsiniz?

angry
crying
sleeping
smily
cool
Görsel Seç

İncelemenizin 140 Karakterin Altında Olmamasına Özen Gösterin.