Neresi
  • Firmalar
  • Gezilecek Yerler
  • Tekel Bayi
Nerede

I. Selim’in Alevi Katliamından 3 Cesur Şehit! [Nebi İsmail Nebi Yahya Şeyh Murşed El Hraysuni]

Yavuz Sultan Selim’in Alevi katliamında karşısına canları pahasına savaşan ve şehit veren 3 Cesur.

Öyle bir yerde ki, Samandağ’ı karış karış arasanız zor bulursunuz.

Nebi İsmail, Nebi Yahya ve Şeyh Murşed El Hraysuni I. Selimin Alevileri katlettiği zamanda kahramanca şehit olmuş 3 Samandağ Alimidir.

O zamanın şehitleri cesaretleri ve bulundukları mevkiyi asla terketmemelerinden dolayı şehit oldukları yerde gömülürdü ve bu 3 Cesur Şehit aynı şekilde buraya gömüldü. Gömülen yerler kerbiçlerle kapatılırdı ve etrafı korumasızdı. Yaklaşık 80 yıl önce Ğammi Kerim diye tanınan Kerim Çakır amcamız (tabi o zamanlar gençti, aramızdan ayrılalı 5 sene oldu burdan kendisine Allahtan Rahmet diliyoruz) arkadaşıyla bu mezarlık yakınında oturmuşlar. Arkadaşı sigara içince Kerim Amcamız onu uyarmış fakat arkadaşı dikkate almamış (İsim paylaşmak doğru olmadığı için paylaşmadık fakat hikaye bizzat tarafımızdan bilinmektedir) Ertesi gün sigara içen arkadaşı ayağı topallamaya başlamış ve hayatı boyunca topallamaya devam etmiştir (Ziyaret bakıcılarından bu iddiayı kendiniz de dinleyebilirsiniz) Nitekim Kerim Amca bu olaydan sonra orayı uygun bir mezar ziyareti haline getirmiş ve bakımını üstlenmiş.

Oradaki Alimler hala birilerinin rüyalarına girerek orada adayacağı adaktan sonra en büyük dileğine ulaşacağını söylemektedir. En son sağlık konusunda tam anlamıyla rahatsız birinin rüyasında yer tarif edilmiş ve oraya yardım etmesini istemiş. Maddi durumu kötü olan hasta oraya en fazla 1 çuval kömür getirmiş. 2 ay sonra hasta tamamen sağlıklı bir şekilde orayı düzenli olarak ziyaret etmeye başlamış.

Ziyaret mahalle katkılarıyla ayakta. Sizinde imkanlarınız varsa gidin görün oturun muhabbetinizi edin, yemeğinizi orada pişirip yiyin. Ziyaretin sandığına gücünüz kadar yardım yapın. Belki de başımıza bir olayın gelmesini beklememeliyiz diye düşünüyoruz. Sağlıcakla Kalın. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere…

Hazırlayan: MeKa [Samandağ TV]

Adres: Ziraat Bankası Karşısında ki Yoldan Dümdüz Gidin Mahalle Sakinleri Size Yolu Gösterecektir (Çıkmaz Sokakta)

Galeri

Yorum Yazın

Bu İşletmeye Kaç Yıldız Verirsiniz?

angry
crying
sleeping
smily
cool
Görsel Seç

İncelemenizin 140 Karakterin Altında Olmamasına Özen Gösterin.