Neresi
  • Firmalar
  • Gezilecek Yerler
  • Tekel Bayi
Nerede

Şeyh Ali El Mağrite Makamı

Asel’im sana öyle bir yerden bahsedeceğim ki büyüdüğünde ve bunu okuduğunda mutlaka görmek isteyeceksin…

Asel’im şimdi biraz hayal gücünü kullan; şehrin ortasında fakat ağaçlar tarafından sıkı sıkı sarılmış ufak bir oda. İçinde bir anıt ve o küçük odanın içinden çıkan ve odanın dışını tamamen sarmalamış koca dev bir ağaç olduğunu düşün. Öyle bir ağaç düşün  ki ona baktığında o ağacın heybetini ta ruhunda hatta ruhunun derinliklerinde hisset. İşi daha da  ilginç hale getir; sanki sadece sen değil doğa’da bunun farkında olsun  ki kuş yuvaları, sesleri, böcekler ağacın her tarafı sarmış. Hayretle izleyeceğin ender bir yer düşün! Üstelik gözlerinin gördüğü mükemmel doğa, kulaklarının duyduğu harika kuş senfonisi ve üstüne portakal çiçeklerinin o nefis kokusu seni kıpır kıpır etsin. İşte öyle bir yer var Adı da “Şeyh Ali El Mağrite” Makamı.

Her ne kadar Ziyaret bakımsız, elektriksiz bırakılsa da o kendi başının çaresine bakmış sanki. Üzülmüş darılmış biraz belki ama yine de yalnızlığa alışmış.

İçeride ışık için elektrik yok, duvarlar bakımsız belki seninle beraber diğer tüm ziyaretlere yapacağımız gibi buraya da elimizden geleni yaparız ha ne dersin?

Dinle Asel’im bizler bu kültürün içinde doğduk. Bu inkar edilemez. Ziyaret bakıcısı yaşlı bir amca. Enerji şirketinin bazı kurallarından dolayı elektrik verilmediği için kimse sesini çıkarmamış belki olur da sesimizi duyurabilirsek tıpkı diğer ziyaretler gibi bu ziyarete de bir el atarız. Sonuçta ziyaretler sadece dua edilen kutsal bir mekan değil, çocukların sesleriyle, oyunlarıyla, gençlerin muhabbetiyle beslenen canlı bir değerimiz. Her ne kadar şu anda Samandağ halkı bu değerleri yavaş yavaş yitiriyor olsa da çok geç olmadan bir farkındalık yaratmak bizim görevimiz.

Şimdi sana adresi veriyorum Asel’im iyi dinle: Samandağ Shell litresinin yanındaki yoldan geç 1. değil 2. yoldan Sağa dön yolun sonunda Solda çitlerle kaplı tabelası bulunan ağaçlık.

Fotoğraflarını yayınlıyorum büyüyünce nereye geldiğimi senin için oradan Bahhur aldığımı unutma 🙂

Yazar: MeKa – Samandağ TV 

*Asel: Kızım

Yorum Yazın

Bu İşletmeye Kaç Yıldız Verirsiniz?

angry
crying
sleeping
smily
cool
Görsel Seç

İncelemenizin 140 Karakterin Altında Olmamasına Özen Gösterin.