Neresi
 • Arts & Entertainment
 • Automotive
 • Beauty & Spa
 • Firmalar
 • Gezilecek Yerler
 • Health & Medical
 • Hotels
 • Real Estate
 • Restaurant
 • Services
 • Shopping
Nerede

Samandağ’da bir gün bile kalmış her insanın gözünden kaçmayacak bir yerdedir Şeyh Muhammed El Tavil‘in mekanı. Her akşam kuvvetli ışıklarını vurur durur dağdan Samandağ ovasına…

Sönmeyen ışıkları kimi zaman pusula görevi görür, kimi zaman ise ibadeti hatırlatma.. Peki kimdir bu heybetli ışıkların sahibi? Ne durumdadır? Neler yapıyorlar?

Hafta sonu kalktık gittik kutsal mekana, içimizde garip bir ‘nelerle karşılaşacağız?’ heyecanı

Çöğürlü köyünden, Tekebaşı yoluna sapmadan dağ yamacına gidip, gözene köyüne doğru yol aldık. Ziyarete nasıl gidileceği konusunda pek fikrimiz olmasa da yollarda en azından bir tabela görebileceğimizi düşündük fakat üstü tozlarla kaplı ufak basit bir tabelayı gözümüzden kaçırdığımız için 2 km’lik yolu boşuna katettik :)

Şeyh-Muhammed-El-Tavil-Ziyareti-Samandağ-Alevi-Ziyaretleri-(142)

Rüzgar türbinlerinin dehşete düşüren büyüklüğü Kutsal mekana yaklaştıkça önemsiz kalıyor. Çünkü buralar daha gizemli ve bir o kadar da huzur verici.

Şeyh-Muhammed-El-Tavil-Ziyareti-Samandağ-Alevi-Ziyaretleri-(156)

Vardığımızda beton mikserleri Ziyaretin mekanında tadilat, yeni dinlenme yerleri ve merdiven için çalışıyordu.

Şeyh-Muhammed-El-Tavil-Ziyareti-Samandağ-Alevi-Ziyaretleri-(148)

Ziyaretin bakımını hiç kimseden ücret ve destek almadan Muhammed ve Emel Dadük üstlenmiş. Bizleri güleryüzle ve samimiyetle karşıladılar. Dinlenmemiz için bir oda verdiler geçip eşyalarımızı hazırladıktan sonra fotoğraf makinalarımızı alarak etrafı araştırmaya koyulduk.

Şeyh-Muhammed-El-Tavil-Ziyareti-Samandağ-Alevi-Ziyaretleri-(59)

Muhammed abi her gelenle sohbet ediyor ziyaret hakkında açıklamalarda bulunuyordu. Böylesi bir ilgiyi 5 yıldızlı bir otelde bile bulamayacağınıza eminiz çünkü içten ve pazarlıksız bir samimiyet bu. Bu zamanda bulmak çok zor.

Şeyh-Muhammed-El-Tavil-Ziyareti-Samandağ-Alevi-Ziyaretleri-(197)

Oturduk konuştuk taa en başından neler olup bittiğine dair.

Şöyle anlatıyor Muhammet Abimiz;

‘Ezelden beridir Aleviler sürekli tehdit altında. Uzun yıllar önce bir ordu gözene taraflarından Samandağ ovasına geçmeye çalışır (800’lü yılların sonundan bahsedildiği düşünülmektedir)Hz. Hızır’ın askerlerinden biri olan Şeyh General Muhammed El Tavil bu bölgede komutanlık yapıyordu. Lakabı ‘Tavil‘ ‘طويل‘ yani uzun boyluydu. Çünkü 2 buçuk metre uzunluğu ve iri yapısıyla düşmanların korkulu rüyasıydı. Savaş gelip çattığında askerleriyle hepsini geri püskürtmüş üstelik başı gövdesinden ayrı olduğu halde  7 gün boyunca orayı savunmuştur. Savaş devam ettiğinden kendi ruhunu teslim ederek naaşı diğer şehitlerinde bulunduğu yere gömülmüştür.

Mezar uzunluğuna dikkat

Mezar uzunluğuna dikkat

Savaş bittiğinde ise her tarafta şehitler ve düşman cesetleri bulunmaktaydı. Oradan odun toplayıp evine gitmekte olan bir kadın, bir tepede ışık hüzmesi görür oraya vardığında gördüğü şey karşısında şok olur uzun boylu bir şehit cansız olmasına rağmen ona bir şeyler söylemektedir. Korku içerisinde köyüne koşarak bu durumu alimlere bildirir. Şeyh Muhammed Tavil’in cansız ve başsız bedeni bulunur ve bulunduğu yer, kahramanlara yapılan mezarlar şeklinde hazırlatılıp defnedilir.

Şeyh-Muhammed-El-Tavil-Ziyareti-Samandağ-Alevi-Ziyaretleri-(192) Şeyh-Muhammed-El-Tavil-Ziyareti-Samandağ-Alevi-Ziyaretleri-(193)

Fakat bölgenin hikayesi bu kadarla da sınırlı değildir. Hz. Hızır As. Askeri olan Şeyh Muhammed El Tavil yalnız değildir. Hz. Hızır, dinlenmek için  deniz makamından buralara sürekli gelmektedir. Geldiği yerde bir su kuyusu bulunmakta ve o kuyu o bölgedeki canlılara hayat vermektedir. Kuyunun etrafı su kirlenmesin diye kapatılmış ve Şeyh Muhammed‘in mezarından dolayı içerisinde ibadet edilmemesi gerektiği belirtilmiştir

.Şeyh-Muhammed-El-Tavil-Ziyareti-Samandağ-Alevi-Ziyaretleri-(195)

İlerleyen zamanlarda Aleviler başka savaşlara da maruz kalmışlardır. Ziyaretin olduğu bölgede bir başka hikaye de anlatılıp durur.Musa zamanında,kahinleri Firavun’a o sene doğan bir erkek çocuğunun kendisini öldüreceğini söyler.Firavun da bütün erkek bebeklerin öldürülmesini emreder. Bebeğini bu kıyımdan kurtarmaya çalışan bir kadın,oğlunu  burada bulunan bir ağacın alına bırakır ve kucağına bir odun alarak evine döner. Dönüğ yolunda askerler kendisine ne taşıdığını sorar,kadın onlara odunu gösterir böylece takip edilmekten kurtulmuş olur. Bir süre sonra oğluna bakmak için oraya döndüğünde,iri cüsseli biri artık bebeğin kendilerine ait olduğunu ve O’nu geri vermeyeceklerini söyler. O zamandan bu yana bebek sahibi olmak isteyen insanlar burayı ziyaret eder ve dilekte bulunur. Hem hastalığından kurtulan hem de bebek sahibi olan bir kadının mermer levha üzerine yazdırdığı hikayesini de orada göreceksiniz.

Şeyh-Muhammed-El-Tavil-Ziyareti-Samandağ-Alevi-Ziyaretleri-(209) Şeyh-Muhammed-El-Tavil-Ziyareti-Samandağ-Alevi-Ziyaretleri-(211) Şeyh-Muhammed-El-Tavil-Ziyareti-Samandağ-Alevi-Ziyaretleri-(213)

Diğer  Alim’ler hakkında pek bilgi  yok çünkü burada tüm yatanlar ve mezarı olmayan yüzlerce kahraman, Alevilere karşı kin dolu savaşlarda düşmana karşı vatanını savunan Alevilerdir  ve sanırım açıklamaya gerek de yok…

Şeyh-Muhammed-El-Tavil-Ziyareti-Samandağ-Alevi-Ziyaretleri-(178) Şeyh-Muhammed-El-Tavil-Ziyareti-Samandağ-Alevi-Ziyaretleri-(181) Şeyh-Muhammed-El-Tavil-Ziyareti-Samandağ-Alevi-Ziyaretleri-(182) Şeyh-Muhammed-El-Tavil-Ziyareti-Samandağ-Alevi-Ziyaretleri-(183)

Muhammed abimiz şimdiki neslin duyarsızlığından yakınıyor ve ziyarete yapılan yardımlarla oraya bir şeyler yapmaya çalışıyor. Kendisi de pervanelere bekçilik yapıp kazandığı parayla yeni bir namaz yeri ve tadilat için gereken masrafı üstlenmiş. Yine de düzenlemek için destek çıkacağımızı söyledik ve bununla ilgili bir çalışma yapıyoruz.

Şeyh-Muhammed-El-Tavil-Ziyareti-Samandağ-Alevi-Ziyaretleri-(215)

Şeyh-Muhammed-El-Tavil-Ziyareti-Samandağ-Alevi-Ziyaretleri-(219)

Sıkıldığınızda, manevi huzuru aradığınızda sizin için en iyi yerlerden biridir burası. Kalabilirsiniz oturabilirsiniz, eğlenebilirsiniz. Burası sizlerin rahat yaşaması için canını korkmadan veren komutanlarla dolu. Bizleri mutlu görmeyecekler ise neden bu kadar acıya katlandılar ki diye sorabilirsiniz kendi kendinize.

Bu ziyaret bir çok kez silahlı saldırıya uğramış son olarak bir kaç sene önce işid yanlısı teröristler olduğu düşünülen kişilerce taranmış. Ne kimsenin ruhu duymuş ne bir çalışma yapılmış.

İmkanınız varsa gidin Samandağ’ın eşsiz manzarasıyla tarihe ve doğaya hakim olun, huzuru bulun.

Fotoğraf Albümü:

 

Hazırlayan: MeKa [Samandağ Tv]

Yardımlarından dolayı

 • Muhammed Dadük
 • Emel Dadük

Not: Güncellenecektir. Bazı bilgiler dil değişikliğinden dolayı devrik olarak çevrilmiş fakat anlatım yapısı bozulmamasına dikkat edilmiştir. Eksik bilgilerin tamamlanması için eklemeler yapılacaktır.

 

1 Review for Şeyh Muhammed El Tıvil Ziyareti

Yoldas

2 Yorum

Şıh Muhammed Eltavil

5/ 5

ALEMLERİN RABBI OLAN TEK VE YÜCELER YÜCESİ ALLAH’A SONSUZ HAMD VE ŞÜKÜRLER OLSUN INŞAALLAH

Görüşlerini Yaz

Puanınız?

angry
crying
sleeping
smily
cool
Yükle

Yorumunuz en az 140 karakter olmalı ve bilgilendirmesi iyi olmalıdır.